Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury to internetowa baza zawierająca biogramy i różne warianty sygnatur wybranych artystek i artystów reprezentowanych w kolekcji Muzeum Karykatury. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące identyfikacji autorstwa dzieł sztuki, kierowane do Muzeum Karykatury przez instytucje takie jak muzea, biblioteki, galerie, domy aukcyjne, antykwariaty a także przez osoby prywatne, w tym kolekcjonerów, naukowców i pasjonatów. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było stworzenie praktycznego, ogólnodostępnego i łatwego w użyciu narzędzia, pomocnego przy ustalaniu autorstwa dzieł z dziedziny karykatury, rysunku prasowego, plakatu oraz ilustracji.
Oddane w ręce użytkowników Archiwum obejmuje ponad 200 nazwisk twórczyń i twórców, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Karykatury. Autorzy projektu zdecydowali się udostępnić w pierwszej kolejności różne warianty sygnatur artystek i artystów nieżyjących, które zostały zeskanowane z prac stanowiących własność Muzeum. W przyszłości planowane jest regularne uzupełnianie bazy o kolejne warianty sygnatur oraz o nazwiska twórców aktualnie tworzących, reprezentowanych w kolekcji Muzeum Karykatury, a także rysowników publikujących na łamach prasy satyryczno-humorystycznej od XIX wieku po czasy współczesne. Integralną część bazy stanowią syntetyczne biogramy twórców zawierające informacje o datach ich życia, pseudonimach, miejscu działalności, wykształceniu, dziedzinach twórczości oraz tytułach czasopism i wydawnictw, z którymi współpracowali. Dane zawarte w biogramach odzwierciedlają aktualny stan wiedzy na temat działalności twórców i będą w przyszłości systematycznie uzupełniane o nowe ustalenia badawcze.
Stworzona w ramach projektu strona internetowa została wyposażona w intuicyjne narzędzia ułatwiające użytkownikom korzystanie z jej zasobów. Indeks nazwisk oraz wyszukiwarka umożliwią korzystającym z Archiwum prześledzenie losów artystek i artystów w powiązaniu z rejonem geograficznym, miejscem odbywania przez nich studiów, a także czasopismami i wydawnictwami, z którymi współpracowali. Dzięki otagowaniu danych zawartych w biogramach możliwe jest również przeglądanie zestawień twórców publikujących między innymi w tych samych wydawnictwach, czasopismach czy zajmujących się tymi samymi dziedzinami twórczości artystycznej.
Utworzenie strony Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury, posiadającej walory naukowo-badawcze i edukacyjne, w zamyśle twórców ma na celu popularyzację i promocję powyżej wspomnianych dziedzin sztuki wśród muzealników, badaczy, studentów, antykwariuszy, kolekcjonerów oraz wszystkich osób i podmiotów zainteresowanych tematem szeroko rozumianej grafiki użytkowej i karykatury. Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury, będące integralną częścią programu Muzeum, które zajmuje się gromadzeniem, upowszechnianiem i opracowaniem zbiorów z zakresu karykatury i rysunku prasowego, zapewnia odbiorcom możliwość między innymi: łatwego dostępu do informacji o pracach artystek i artystów znajdujących się w kolekcji, rozwijania kompetencji cyfrowych, nauki historii sztuki oraz nawiązywania współpracy między badaczami i instytucjami w zakresie prowadzenia badań naukowych. Ponadto utworzenie strony Archiwum dowodzi, że instytucja jest otwarta na rozwój badań, wymianę wiedzy między różnorodnymi sektorami, takimi jak kultura, kreatywny czy biznes, wspiera rozwój kompetencji cyfrowych i wdraża nowe narzędzia ułatwiające pracę osób zatrudnionych w Muzeum, jak i zainteresowanych jego kolekcją.
Projekt sfinansowany został przez Unię Europejską, NextGenerationEU i objęty wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Całkowity koszt Przedsięwzięcia: 68 376,00 PLN
Dofinansowanie z UE: 54 700,00 PLN
Twórcy Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury
Piotr Kułak
Absolwent Instytutu Historii Sztuki, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologiczny oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, kustosz dyplomowany w Dziale Zbiorów i Dokumentacji Muzeum Karykatury, członek ICOM. Kurator wystaw, autor katalogów, artykułów naukowych i popularyzatorskich poświęconych rysunkowi satyrycznemu, karykaturze i grafice użytkowej. Autor monografii Nić porozumienia. Ilustracje w książkach serii „Biblioteka Jednorożca” (2023), redaktor tomu Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce (2021), a także pomysłodawca i współredaktor antologii Śladem karykatury. Polskie teksty do 1939 roku (2024). Publikował m. in. w „Muzealnictwie”, „Quart” oraz „AdRem”.
Pomysłodawca, autor biogramów i wyboru artystów Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury.
Maria Muszkowska
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i stypendystka programu Erasmus na École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS). Adiunkt w Dziale Zbiorów i Dokumentacji Muzeum Karykatury, ekspertka merytoryczna ds. programu Fundacji Strona Obrazu oraz autorka tekstów dla Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Kuratorka wystaw, autorka i redaktorka publikacji o charakterze naukowym i popularyzatorskim. W swoich badaniach łączy historię sztuki z refleksją teoretyczną, podejmując tematykę grafiki warsztatowej, twórczości kobiet czy zagadnień związanych z upamiętnieniem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie, wydawnictwie Pasaże oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
Autorka biogramów publikowanych w Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury.
Paulina Pilcicka
Absolwenta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Muzealniczego Uniwersytetu Warszawskiego. Kustosz w Dziale Zbiorów i Dokumentacji Muzeum Karykatury oraz kuratorka wystaw poświęconych karykaturze i rysunkowi satyrycznemu. Autorka katalogów wystaw oraz współtwórczyni antologii Śladem karykatury. Polskie teksty do 1939 roku (2024). Pasjonatka karykatury oraz rysunku satyrycznego.
Autorka biogramów i skanów w projekcie Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury.
Magdalena Wrzosek
Absolwentka Historii Sztuki i Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Podyplomowych Studiów Varsavianistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, inwentaryzatorka z wieloletnim stażem, muzealniczka z zamiłowania. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Warszawy, obecnie kustosz w Dziale Zbiorów i Dokumentacji Muzeum Karykatury. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów, Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich (przez kilka kadencji pełniła obowiązki sekretarza w Zarządzie Oddziału Mazowieckiego SMP).
Autorka biogramów publikowanych w Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury.
Marta Tymoszuk
Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pod koniec studiów swoje zainteresowania skierowała ku projektowaniu stron internetowych, stanowiącemu praktyczny wymiar zdobytej wiedzy. W trakcie wieloletniej pracy zawodowej, zrealizowała kilkaset projektów internetowych dla instytucji publicznych, NGOsów oraz firm z wielu obszarów rynku.
Autorka strony internetowej Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury.
Paweł Osial
Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza). Doktor sztuki. Od 2004 roku pracownik naukowy Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Liternictwa. Zajmuje się grafiką wydawniczą: projektowaniem książek, katalogów, oprawą graficzną wystaw, projektowaniem fontów, kaligrafią. Zdobywca nagród i wyróżnień w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku.
Autor logotypu, banerów promocyjnych oraz projektu liternictwa dla Archiwum Muzeum Karykatury – Sygnatury.
Kontakt
Muzeum Karykatury
Dział Zbiorów i Dokumentacji
tel. + 48 22 828 76 00
archiwum@muzeumkarykatury.pl
Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane identyfikacją lub dodaniem posiadanych sygnatur twórczyń i twórców działających w dziedzinie projektowania graficznego, karykatury i ilustracji do kontaktu.